Кандидатствай Вход
Подаване на сигнал за интернет измама: къде и как?

Подаване на сигнал за интернет измама: къде и как?

Интернет дава изключителни свобода, свързаност и достъп до информация. С всички тези ползи обаче не закъсняват и рисковете - първи, от които е интернет измамата. 

Тя идва под нови форми, използва най-слабите места на потребителите и най-лошото е, че не спира да еволюира и да се развива. Ето защо първата и най-силната защита срещу нея са личната отговорност и запознатост. 

Всеки интернет потребител е редно да има понятие от рисковете, които дебнат в интернет. 

Признаци на интернет измама: как да я разпознаем?

Някои от първите белези, че нещо е нередно, е получаването на имейли и съобщения от непознати адреси и номера

Ако те предлагат неща, които са прекалено добри, за да са истина - това е още по-голям знак, че най-вероятно не са истински. Това включва изключително изгодни оферти, намаления, лесни печалби, лотарийни печалби, парични преводи по необичайни канали и други. 
Ако тези предложения идват от институции, които на пръв поглед изглеждат легитимни, но водят към сайтове, чиито адреси не кореспондират на заявката, това е още по-силен сигнал, че става въпрос за измама. 

Често пъти измамниците правят сайтове, които са почти пълно копие на истинска компания или институция, като разликите с оригинала са минимални - и основно съдържащи се в само няколко букви в интернет адреса. 

Правописни грешки, непрофесионален вид на сайтовете, незащитени адреси (като например форма за разплащане, чийто адрес започва не с https, а с http) са също ясен сигнал за нещо нередно. 

Ето защо към всяка една употреба на лични данни или данни за плащане трябва да се подхожда с внимание. 

Защо е важно да подадеш сигнал за измама?

Избягването на една измама е само част от избягването на проблема. Подаването на сигнал е най-важната  стъпка, която наистина помага за неговото решаване. 

Съвместните действия на правоохранителните органи винаги зависят от добросъвестни потребители, които не се притесняват да подават сигнали за измама. По този начин се предотвратяват бъдещи престъпления - включително и такива, на които можеш отново да се окажеш жертва.

Подаването на сигнал спомага измамниците да бъдат заловени, а тяхната дейност - преустановена. Всяко съдействие на интернет потребителите спомага за запазването на спокойна и сигурна интернет среда за всички участници в нея. 

Къде да подадеш сигнал за интернет измама в България?

Секция киберсигурност на ГДБОП е основната институция в България, която се занимава с интернет измами. От техния сайт cybercrime.bg е възможно да докладваш киберпрестъпления възможно най-бързо и лесно, както и всякакви други заплахи, на които попадаш онлайн. 

Също така можеш да докладваш подобни схеми и измами във всяко районно управление на МВР в страната. 

Международни организации за докладване на интернет измами

Ако си попаднал на интернет измама,  която потенциално има отрицателен ефект върху европейските институции или публичните средства на ЕС, можеш да подадеш сигнал към OLAF. 

Сайтът на OLAF е свързан към този на Европейската комисия и е anti-fraud.ec.europa.eu. В него изчерпателно и на български можеш да намериш всичката налична информация, формуляри за докладване, възможности за свързване с представители на OLAF. 

Как да събереш необходимите доказателства за сигнала? 

Колкото повече материали събереш свързани с интернет измама, толкова по-голяма е помощта ти към правоохранителните органи. 

Всички съобщения, имейли и други форми на комуникация е добре да бъдат запазени. Снимки на екрана на всичко свързано със съмнителната дейност са добре дошли. 

Ако вече си направил трансакция, добре е да запазиш банковите извлечения, както и всички други официални документи. Дати, IP адреси, интернет адреси, имейл адреси и всички цифрови данни е добре да бъдат събрани и предадени на правоохранителните органи. 

Стъпки за подаване на сигнал в полицията

Свързване с районното управление на МВР,  както и с киберзвеното на ГДБОП е редно да бъде една от първите стъпки при подаване на сигнал за интернет измама. 

Важно е съдействието да бъде максимално пълно, с предаване на всички налични материали по случая. 

Бланки за подаване на сигнал за измама могат да бъдат намерени и на сайта на МВР,  включително и такива, които са на езици, различни от български.

Възможно е да изтеглиш бланката и да я попълниш вкъщи, като така може да си спестиш значително време при подаването на сигнала в районното полицейско управление. 

Какво да очакваш след подаване на сигнала?

Твърде вероятно е след подаване на сигнал да бъдеш потърсен от правоохранителните органи. 

Твоят устен разказ може да бъде не по-малко ценен от материалите, които предоставяш. Така можеш да посочиш детайли, включително и емоционални, които измамниците използват, за да се възползват от своите жертви. 

При започване на съдебно производство е също така възможно да бъдеш привлечен като свидетел или да ти бъдат поискани свидетелски показания, с които да помогнеш на обвинението. 

Полезни ресурси и контакти за жертви на интернет измами

Други ефективни институции, които се борят с интернет измамите, са Better Business Bureau и Anti-Phishing Working Group, които също имат силна репутация при борбата с интернет измамите. 

Ключови търсачки като Google имат дълъг списък на възможните измами, в които може да бъде използван бранда на компанията, и той може да бъде лесно намерен в тяхната support секция. Този списък се обновява постоянно и при нужда може лесно да се подаде сигнал за възможна измама в support секцията. 

Големите телекоми също имат активни мерки за борба с измамите. За А1 може да подават сигнали на a1.bg/cheat-defender, където има и списък с най-честите форми на измама. Yettel и Vivacom приемат такива сигнали в каналите си за контакт на клиенти. 

Поради постоянното развитие на формите на интернет измама е добра идея да бъдеш винаги информиран за най-новите и популярни методи на измама. Най-лесният начин за това е да харесаш фейсбук страницата “Киберпрестъпност ГДБОП”, която е официалният канал на службата в социалната мрежа.  Освен редовни съобщения и примери, там се публикуват и кратки видеа от ежемесечния с видео бюлетин “Киберпрогноза за месеца”, който се излъчва и по БНТ. Така само за няколко минути можеш бързо да се информираш по темата. 

Интерпол и Европол са двете най-големи международни организации за борба с престъпността и те също приемат сигнали за интернет престъпления. За интернет престъпления свързани със САЩ може да се подаде сигнал към ФБР и тяхната платформа IC3(Internet Crime Complaint Center), която също има лесни формуляри за подаване на сигнали.

0 Коментара


Име и коментар са задължителни!
Успешно добавен коментар!