Договорът за заем е важен юридически инструмент, който урежда отношения, права и задължения между заемодател и заемополучател.
Той описва условията и изискванията, които всяка от двете страни трябва да спазва и защитава правата и интересите на двете страни.
Кога и как се сключва договор за заем?
Договор за заем се сключва, когато заемодател предоставя парични средства на заемополучател с уговорка и план за връщане.
За да бъде легитимен един договор и той да дава необходимата защита за правата на всяка от двете страни – то той трябва да бъде сключен в писмена форма и в екземпляр и за двете страни. Това са минималните изисквания този договор да има доказателствена сила при евентуално възникване на спорове.
При сключване на договор за заем трябва да се уточнят всички условия, срокове, суми, лихви, допълнителни такси, начини на изплащане, гаранции, ако има такива и други.
Един от съветите, които всички потребители е добре да спазват е да взимат заеми само от банки и небанкови финансови институции, които са под регулация на Българска народна банка. Това гарантира, че при сключване на договор с тези институции и при възникване на евентуални спорове – те ще имат защита на правата.
Кои са страните и какви задължения имат?
В договора за заем страните обикновено са две – заемодател и заемополучател.
Заемодателят е институцията, която предоставя паричните средства. Нейните задължения изискват да се спазват уговорените в договора условия за предоставяне на заема, уговорените лихви, такси и изисквания, както и начините за събираемост на задълженията.
От друга страна, заемополучателят (заемателят) може да бъде лице или институция. Неговите основните задължения са изрядно погасяване на заемната сума, както и евентуалните лихви и такси, в уговорения срок и начини.
Разбира се, задълженията на страните могат да варират според типа заем и уговорените условия. При подписване на договор на заем двете от страните се съгласяват с описаните условия и поемат ангажимент да ги спазват.
Задължителни и допълнителни елементи на договор за кредит
По-долу ще откриеш списък с всички задължителни и допълнителни елементи, които трябва да фигурират в договора за заем.
1. Предмет на договора
Предметът на договора описва какъв точно е заемът.
2. Данни на страните
След уточняване на предмет на договора, то в него ясно трябва да са описани данните на заемодателя и заемополучателя.
3. Срок на заема и условия за погасяване и условия прекратяване на договора
От изключително значение е в договора да бъде описан срокът за връщане на заема и да има предоставен ясно разписан погасителен план, когато е приложимо.
В договора трябва да бъдат описани и условията за прекратяване.
4. Лихва
В договора трябва да бъде описан размер на лихвата, както и начинът на нейното изчисляване.
Трябва да става ясно дали лихвата е фиксирана или променлива, както и на какъв период се начислява – годишно, месечно или друго.
5. Подписи на страните
Подписите на заемодателя и заемополучателя са доказателство за съгласието с условията на договора.
Те показват, че двете страни са информирани за своите права и задължения и приемат условията на договора.
6. Цел на заема
В някои случаи е важно да се уточни каква е целта на заема – за инвестиция, за недвижимо имущество, за покупка на стоки или друго.
В договорите при нужда и спрямо условията на кредитора или типа заем, може да се наложи включване и на допълнителни условия.
7. Гаранции
В някои случаи банките и небанковите финансови институции изискват гаранции, за да предоставят заема. В някои случаи те може да са: банкова гаранция, поръчител, ипотека върху имущество.
Гаранциите са допълнителна сигурност за заемодателя, в случай че заемополучателят не успява да изпълни задълженията си по договора.
8. Условия за предсрочно връщане
Ако заемополучателят има възможност и желае да върне заема преди уговорения срок, в договора могат да се уточнят условията за предсрочно изплащане на задължението.
Това включва евентуални неустойки или намаления на лихвите в случай на предсрочно погасяване.
9. Неустойки и санкции
В случай че има предвидени неустойки и санкции при неизпълнение на договорните задължения, те трябва да бъдат подробно описани.
10. Промяна на условията
В договора може да бъде включена и клауза за предоговаряне на условията в определени ситуации.
11. Разрешаване на спорове
В договора трябва да има и клауза, която описва процедурите за уреждане на възникнали спорове.
Регулаторни стандарти и съответствие с изискванията
При сключването на договор за заем трябва да се спазват действащите законови и регулаторни изисквания. В България това включва спазване на разпоредбите на Закона за потребителския кредит (когато заемател е физическо лице), Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), както и други приложими нормативни актове.
Важно е договорът да бъде съставен ясно и разбираемо, за да се избегнат бъдещи спорове и неясноти. Трябва да се има предвид, че пропускане на някои от ключовите елементи на договора може да го направи нищожен.
Договорът за заем е ключов документ, с които се регулират финансовите взаимоотношения между страните. Спазването на регулаторните стандарти и добрите практики при съставяне на договор за кредит, гарантира защитата на правата на заемополучателя и кредитора.
Често задавани въпроси
Договорът за заем защитава правата ти при заема на средства. Легитимните кредитори, които са под надзора на регулаторните органи в България са задължени при предоставяне на парични средства да имат договор за кредит, които включват всички задължителни елементи, съгласно приложимото законодателство.
Ако искаш да си наясно с всички условия и разпоредби по договора, но не успяваш да се ориентираш, винаги можеш да направиш консултация с юрист или финансов консултант.
Условията за предсрочно връщане на заема се уточняват в самия договор и могат да включват възможни неустойки или намаления на лихвите в случай на предсрочно погасяване. Важно е да се вземат предвид и уредените в закона максимални и минимални срокове и начисления при предсрочно погасяване.
0 Коментара
Благодаря ви Бяла Карта! Доволна съм, всичко се оказа така, както се казва и уточнява в договорите! Коректни сте!