АТМ
Съкращението ATM означава банкомат и идва от Automatic Teller Machine. АТМ представлява специализирано устройство предназначено за предоставяне на пари в брой и извършване на парични трансакции от клиенти, притежаващи платежни карти.
Първото АТМ устройство е поставено през 1967 г. на улица в Енфийлд, Лондон в клон на банка Barclays. АТМ устройството е дело на британски изобретател на име Джон Шепърд-Барон.
От поставянето на първия банкомат до днес – броят на АТМ устройства расте с бързи темпове. Дали тази тенденция ще се запази въпреки възхода на дигиталните разплащания, предстои да видим.
Основната функция на ATM устройствата е удобството. Ето защо, те най-често се намират около банковите клонове или в зони с много хора и трафик – търговски центрове, хранителни магазини, летища, гари, ресторанти и т.н.
За да извъшрат операция на АТМ устройство, потребителите трябва да имат дебитна или кредитна карта и да удостроверят собствеността с ПИН код.
Все повече АТМ устройства имат възможност за използване дори с безконтактни или виртуални карти. Тази модификация предотвратява проблеми, които могат да възнинат при използване на неизправен банкомат като задържане на картата.
Какви са таксите за теглене на пари от АТМ в България?
Таксите за извършване на различни финансови операции е различна за всеки картов продукт и зависи от издателя.
В по-честия случай таксите за теглене на АТМ устройство са по-ниски, когато се извършват трансакции на банкомат на банката издател на картата. И съответно – по-високи на чужд банкомат.
Използване на АТМ в чужбина
АТМ устройствата в чужбина дават достъп на пътуващите до собствените си разплащателни и спестовни сметки.
Туристите имат възможност да изтеглят пари в почти всяка държава, в която картата се обслужва и да получат средствата си в местната валута. Това е голямо улеснение, тъй като при пътуване не е препоръчително да се носят големи суми пари в брой.
Обикновено, всяка банкова или небанкова финансова институция има обменен курс, на база на който превалутира желаната сума. При трансакции на АТМ устройства в чужбина могат да бъдат начислени такси и комисионни, спрямо тарифата на финансовата инститиция. Много от АТМ устройствата не посочват обменния курс на разписката, което затруднява проследяването на разходите.
Кредитна карта Бяла Карта няма такси при теглене на АТМ устройства в страните от Европейския съюз.
Измами на АТМ устройствата
Макар да създават голямо удобство за потребителите АТМ устройствата крият и своите рискове.
Нелоялни търговски практики дават възможност за измами и начисляване на много големи такси при теглене на пари в брой на АТМ. Потребителите могат да избегнат това като теглят пари само от банкомати на банкови институции.
АТМ устройствата в по-отдалечени райони, където поддръжката е по-рядка и трудна, крият по-висок риск от измами. На тях могат да бъдат поставени скиминг устройства или камери. Целта на тези устройства е крадците да се сдобият с данните на картата.
Разбира се, има начини за безопасно теглене на пари от АТМ. Запознай се с най-важните правилна за сигурност при теглене на пари от АТМ с кратката ни инфографика.