RFID защита
Радио-честотната идентификация или RFID е широк термин, който включва множество различни технологии за безжична връзка и пренос на данни.
При кредитните карти най-често се свързва с NFC или Near field communication технологията - която например се използва от кредитни карти и електронни портфейли като Apple Pay и Google pay.
Какво представлява RFID технологията?
RFID (Radio Frequency Identification) или на български - радио-честотна идентификация е технология, която позволява пренос и обработка на цифрова информация.
При кредитните карти тя се прилага за безконтактни разплащания, които са едновременно бързи и сигурни. Технологията изисква два отделни компонента - едното е четящо устройство, а другото - специално разработен идентификатор или електронен етикет. Последният се състои от микрочип, който може да съхранява определена информация, както и да я предава, като това се случва посредством антена, свързана с него.
Особеното в случая е, че батерия няма - захранването на микрочипа става изцяло чрез радиовълни. Поради малките размери на чипа, както и на скромния размер данни, радиовълните от четящото устройство са достатъчни за задействането и прехвърлянето на необходимата информация.
RFID обикновено функционира на 135 MhZ честота и може да записва предимно идентификатор, който да се използва за различни системи - като например инвентаризация на стока, електронни карти за достъп до системи за сигурност и други.
Къде точно стои NFC във всичко това?
За да не става объркване, тук още трябва да се упомене, че самата NFC технология (която се използва от кредитните и дебитните карти) е вид RFID технология.
Тя използва 13.5 MhZ честота, като конкретно при картите за разплащане трябва да отговоря на редица други специфични параметри, за да може да участва в системата за безконтактно разплащане.
По този начин един NFC чип, който се съдържа в карта за разплащане, може да се приближи до POS терминал, за да извършиш трансакция.
За разлика от RFID, NFC може да записва малко количество информация, което му дава и далеч повече възможности.
Видове RFID защита
Въпреки че повечето RFID системи и най-вече тези при картите за разплащане функционират при малки разстояния, което ги защитава от неоторизиран достъп, в повечето случаи има няколко основни вида за допълнителна защита. Те се разделят спрямо принципа на действие и биват активна и пасивна защита.
Банковите карти също така функционират при доста по-ниска честота, затова и възможностите за тяхната защита са доста повече и по-ефективни.
Активна RFID защита
При активната RFID защита дадено устройство излъчва сходен сигнал с този на RFID устройството. По този начин интерференцията “заглушава” възможните вълни, които биха взаимодействали с чипа на картата. Подобен тип защита е най-сигурна, но тя често изисква захранване.
Най-често и най-лесно на пазара могат да се намерят защитни RFID карти. Те са с размер на кредитна карта и могат да бъдат поставени в твоя портфейл - просто като поредната кредитна или дебитна карта.
При електромагнитен сигнал те се задействат и произвеждат свой собствен сигнал, който е в полето на действие на твоите карти. По този начин те не могат да взаимодействат с четящо устройство - докато не ги извадиш от полето на действие на защитната карта.
Цената на най-евтините карти започва от няколко лева и стига до 100 лева за най-сериозните и скъпи марки. Най-често те предлагат допълнителни нива на защита и сигурност.
Пасивна RFID защита
Пасивната защита функционира на принципа на поглъщане и отблъскване на определена честота електромагнитни сигнали. Това са кърпички, калъфи, визитници или портфейли, които предоставят подобен тип защита.
Техните цени също могат да бъдат много високи, но с желание могат лесно да се намерят достъпни и надеждни модели на пазара.
Предимства и недостатъци на RFID защитата
Използването на RFID защита е допълнително ниво на сигурност за твоите дебитни и кредитни карти. То е и ефикасен метод дългосрочно да се чувстваш сигурен за парите си. Просто защото е много вероятно дори с най-семплите методи на защита в комбинация с малкото разстояние, на което може да се направи прочит на картата, тя да осуети на практика почти всички методи за неоторизиран достъп.
Недостатъците идват основно от цената. За да е ефективна подобен тип защита и да е наистина сигурна, ще трябва да отделиш средства в правилните продукти. Също така специализираните портфейли с RFID защита са доста често по-едри и големи.
Важно е да се уточни, че подобен тип защита се ограничава най-често до методите за съхранение на банкови карти. Ако извадиш такава карта от портфейла, тя е отново уязвима. Затова бдителността си остава също един от най-важните способи за защита.
Сравнение с други методи за сигурност на кредитните карти
Съществуват четири основни материала, които успешно защитават картите за разплащане от нежелани радиовълни. Те са вода, метал, бетон и кожа.
В допълнение към тях могат да се включат и две други решения - специализирани синтетични материали за блокиране на нежелани RFID сигнали и фарадеев кафез. Последният е вид обшивка или затворено пространство, което е изградено от метални нишки. То може да е съвсем семпло - като материал с метална обшивка до метална кутия.
Чисто практически, потапянето на карта за разплащане във вода е не само нефункционално, но и непрактично. Същото може да се каже и за бетон.
Но в зависимост от жилището, редовното място на съхранение на карти може да има значение - зад дебела стена от бетон или аквариум с вода например.
Начини за използване и съвети от Бяла Карта
На първо място е добре да изградиш трайния навик да ползваш своята банкова карта на разстояние от другите клиенти в магазина, както и да не я даваш на касиер или друг човек.
Също си заслужава да помислиш за поне някакво ниво на пасивна защита - калъф или портфейл за съхранение на своите банкови карти. Те няма да ти струват много, но могат да допринесат значително във важен момент.
Специалистите също така препоръчват да съхраняваш своите RFID карти близко залепени една до друга или в непосредствена близост - като така също могат да си пречат за прочит от четящо устройство.
RFID (Radio Frequency Identification) или на български - радио-честотна идентификация е технология, която позволява пренос и обработка на цифрова информация.